logoPOlogoSejmlogoPlogoEPL

logoPO

 

marzec 2014

 

STOP DLA GAZÓW FLUOROWANYCH

 

 

Parlament Europejski przyjął zmianę rozporządzenia w zakresie stopniowego ograniczania stosowania gazów fluorowanych, mających wysoki współczynnik oddziaływania na efekt globalnego ocieplenia.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2014

 

KONGRES EUROPEJSKIEJ PARTII LUDOWEJ W DUBLINIE

 

 

W zeszłym tygodniu odbył się 2-dniowy Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie. Na Kongresie wybrano nowego Przewodniczącego, a także swojego kandydata na Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

luty 2014

 

TRZECI PROGRAM DZIAŁAŃ UNII W DZIEDZINIE ZDROWIA PRZYJĘTY

 

Program „Zdrowie na rzecz wzrostu gospodarczego” dysponujący budżetem 446 mln euro ma zachęcać do innowacji w zakresie ochrony zdrowia, zapewnić stabilność systemów opieki zdrowotnej, poprawiając zarazem dobrobyt europejskich obywateli.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

 

luty 2014

 

XII POLSKI BAL WIOSNY W WIEDNIU

 

22 lutego 2014 roku odbył się XII Polski Bal Wiosny w Wiedniu. Wydarzenie to, miało miejsce w historycznym Pałacu Festel - położonym w najstarszej dzielnicy Wiednia.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

luty 2014

 

CZY NIEDŁUGI SZYNY PRZYJADĄ DO NAS Z CHIN I ROSJI?

 

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski podkreślił potrzebę ratowania europejskiego przemysłu stalowego, którego wielkość produkcji została przez ostatnie lata bardzo poważnie ograniczona.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

luty 2014

 

MIĘSO POD KONTROLĄ

 

Parlament przyjął rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zaostrzenia przepisów dotyczących obowiązkowego etykietowania.

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

luty 2014

 

POLITYKA KLIMATAYCZNA ZNOKAUTOWAŁA ENERGETYKĘ

 

W ramach długoterminowej polityki UE odnoszącej się do zmian klimatycznych do roku 2030, znalazło się wezwanie dla Komisji Europejskiej o ustanowienie wiążących celów redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% w stosunku do roku 1990.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

styczeń 2014

 

BANGLADESZ NA SKRAJU WOJNY DOMOWEJ

 

Wybory powszechne w Bangladeszu, które zostały przeprowadzone w ostatnim czasie, nie miały nic wspólnego z regułami demokracji, z powodu ich całkowitego zbojkotowania przez główną partię opozycyjną i brak neutralnego nadzoru nad głosowaniem, popartego obecnością niezależnych obserwatorów, którzy mogliby zapobiec licznym próbom fałszerstw, do których dochodziło w przeszłości.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

styczeń 2014

 

ILE PYŁKU W MIODZIE?

 

 

Przyjętą przez Parlament Europejski definicję pyłku kwiatowego, jako naturalnego komponentu miodu a nie jego odrębny składnik, należy uznać za sukces.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

styczeń 2014

 

TECHNOLOGIA WYCHWYTYWANIA I PODZIEMNEGO SKŁADOWANIA DWUTLENKU WĘGLA (CCS)

 

Przyjęty raport można uznać za umiarkowany sukces, bowiem podkreśla on rolę instalacji CCS, jako jednego z komplementarnych sposobów ograniczenia emisji CO2.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

grudzień 2013

 

BRANŻA MOTORYZACYJNA TEŻ WALCZY Z EMISJAMI

 

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przegłosowała negocjacyjny kompromis w sprawie wprowadzenia celu emisyjnego 95g CO2/km dla nowych samochodów osobowych od roku 2020.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

grudzień 2013

 

EKOINNOWACJE – SPOSOBEM NA TWORZENIE NOWYCH MIEJSC PRACY W EUROPIE

 

Przyjęty przez Parlament Europejski raport dotyczący Ekoinnowacji to znaczący krok naprzód w nowym postrzeganiu mechanizmu, który łączy w sobie ochronę środowiska naturalnego z rozwojem, konkurencyjnością oraz tworzeniem nowych miejsc pracy.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

grudzień 2013

 

POLITYKA KOSMICZNA DLA EUROPY

 

Uchwalony przez Parlament Europejski raport Poseł Niebler nadaje zupełnie nową jakość europejskiej polityce kosmicznej.

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

grudzień 2013

 

NASZE DANE W „CHMURZE OBLICZENIOWEJ”

 

Parlament Europejski przyjął raport dotyczący ustanowienia ram prawnych w sprawie wprowadzenia chmury obliczeniowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

grudzień 2013

 

PREMIERA FILMU „CZŁOWIEK Z NADZIEI” W PARLAMECIE EUROPEJSKIM

 

We wtorek 3 grudnia, swoją oficjalną premierę w Brukseli miał film Andrzeja Wajdy „Człowiek z nadziei” o zwykłym robotniku, który potrafił poruszyć serca tak wielu. To wielki film o wielkim człowieku Honorowym gościem wieczornej projekcji był jego główny bohater – Prezydent Lech Wałęsa.

 

 

 

galeria

 

 

 

 

listopad 2013

 

SYMPOZJUM W DOLINIE KRZEMOWEJ W SAN FRANCISCO

 

 

Udział w Sympozjum dotyczącym najnowszych osiągnięć w dziedzinie biotechnologii i nanotechnologii z wykorzystaniem najnowszych technologii IT pokazał, że patenty mogą rozwiązać wiele problemów medycznych.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

listopad 2013

 

PROGRAM HORIZON 2020 NIEPOWTARZALNĄ SZANSĄ DLA EUROPEJSKIEJ NAUKI

 

Parlament Europejski, po wielu miesiącach intensywnych prac - 21 listopada b.r, przyjął Program Horizon 2020.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2013

 

EUROPEJSKI SYSTEM RADIONAWIGACJI SATELITARNEJ

 

Galileo i EGNOS to bardzo ważne i uzupełniające się europejskie systemy nawigacji satelitarnej. System Galileo jest nawigacją wykorzystywaną nie tylko przez kierowców do wyznaczania najkrótszej drogi, ale również stosowaną szeroko w transporcie morskim i lotniczym.

 

 

 


więcej

 

 

 

 

 

listopad 2013

 

POLSKA ZWYCIĘZCĄ EUROBUDŻETU NA LATA 2014-2020

 

19 listopada, Parlament Europejski po wielu miesiącach negocjacji przegłosował długoterminowy budżet unijny na lata 2014-2020. Jego całkowita wielkość wynosi 960 miliardów euro.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2013

 

CAŁA EUROPA BĘDZIE KORZYSTAĆ Z USŁUGI E-CALL

 

Rozporządzenie e-Call w głównym założeniu ma przyczynić się do ograniczenia następstw wypadków na drogach europejskich.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2013

 

EUROPEJSKIE DNI WĘGLA W BRUKSELI

 

Wczoraj w Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpoczęły się 4 Europejskie Dni Węgla. Obecność wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz jego czynny udział w panelu dyskusyjnym na temat przyszłości węgla w Europie potwierdza o jasno sprecyzowanym stanowisku polskiego rządu odnośnie tej kwestii.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

REZOLUCJA KLIMATYCZNA – PRAWIE SATYSFAKCJONUJĄCA

 

Parlament Europejski pojedzie na listopadową konferencję klimatyczną ONZ w Warszawie ze zrównoważonym mandatem.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

BUDŻET 2014 NA TAK W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

 

Parlament Europejski przegłosował dzisiaj oficjalne stanowisko dotyczące budżetu Unii Europejskiej na rok 2014.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

NOWE REGULACJE DLA WYROBÓW MEDYCZNYCH I DIAGNOSTYKI

 

Przyjęte przez Parlament Europejski raporty Posłów D.Roth-Behrendt w sprawie wyrobów medycznych oraz P. Liese w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro w sposób kompleksowy harmonizują kwestię bezpieczeństwa ich wytwarzania.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

październik 2013

 

NIEDAWNE AKTY PRZEMOCY W IRAKU

 

W ostatnim okresie w Iraku niemal codziennie dochodzi do różnego rodzaju aktów przemocy. Nie ma dnia bez informacji o strzelaninach, zamachach bombowych, samochodach pułapkach, atakach samobójczych czy porwaniach. Unia Europejska zaniepokojona narastającym konfliktem debatowała nad tym problemem w Strasburgu 10 października.

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

SYSTEM HANDLU EMISJAMI – HAMULEC EUROPEJSKIEJ GOSPODARKI

 

Debata odbyła się 7 października 2013 r. w Strasburgu. Poruszono ważny temat z punktu widzenia Europy – kwestia dotycząca Systemu Handlu Emisjami (ETS). Rozmowa nad stanem europejskiego rynku dwutlenku węgla w roku 2012 jest dobrym wstępem do dyskusji nad kształtem reformy całego systemu.

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

ODSZEDŁ WILFRIED MARTENS, WYBITNY POLITYK EUROPEJSKI

 

1

Dziś rano, 9 października, z Brukseli nadeszła smutna wiadomość o śmierci Wilfrieda Martensa, jednego z najwybitniejszych i najważniejszych polityków w historii Unii Europejskiej, współtwórcy Europejskiej Partii Ludowej i jej wieloletniego przywódcy. Wilfried Martens dziewięciokrotnie sprawował urząd premiera Belgii, a od 1990 roku przewodził EPL. Jego śmierć to wielka strata dla europejskiej polityki.

 

 

 

 

październik 2013

 

WALKA O GAZ ŁUPKOWY

 

Jednym z najpoważniejszych błędów przyjętego sprawozdania Posła Zanoniego w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne na środowisko naturalne jest zapis mówiący o objęciu obowiązkiem sporządzenia takiej oceny już w fazie poszukiwawczej gazu łupkowego w momencie szczelinowania hydraulicznego. Zapis ten jest szczególnie niekorzystny z punktu widzenia inwestora, bowiem znacznie wydłuża fazę poszukiwawczą złóż gazu łupkowego.

 

więcej

 

 

 

 

 

październik 2013

 

DYREKTYWA TYTONIOWA - SLIMY TAK, MENTOLE JESZCZE 8 LAT

 

Wyniki dzisiejszego głosowania dotyczące Dyrektywy Tytoniowej można uznać za sukces. Prawie wszystkie kwestie priorytetowe z punktu widzenia Polski udało się wygrać. Nie udało uniknąć się wprowadzenia tzw. pozytywnej listy dodatków, co może skutkować zakazem produkcji papierosów mentolowych. Przyjęta została jednak poprawka mówiąca o 8 – letnim w sumie okresie przejściowym na używanie mentolu.

 

więcej